WordPress Nedir?

WordPress nedir?, Ne İşe yarar? WordPress ile neler yapılır?


Web sitenizi veya bloğunuzu oluştururken muhakakkak adını duyduğumuz yazılımdır WordpPress. Peki nedir bu WordPress? Gelin birlikte bakalım:
2003 yılında basit arayüzü ile ortaya çıkan WordPress, web sitenizi kolayca kurmanızı sağlayan bir platformdur. İlk yıllarda basit bir blog platformu olarak karşımıza çıksa da dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte yeni özellikler geliştirmiş ve dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi haline gelmiştir.

WordPress yalnızca bir site oluşturucu değil aynı zamanda her şekilde ve boyutta bloglar oluşturmanıza ve yayınlamanıza yardımcı olur. Blog, kişisel web sitesi, E-ticaret ve sosyal ağ gibi birçok web sitesini kolay bir şekilde WordPress altyapısını kullanarak oluşturabilirsiniz.


WordPress Hosting hizmetimiz WordPress’e uygun olarak optimize edilmiş web hosting hizmetimizdir. Birçok projenizi Ekonomik WordPress Hosting paketlerimizi tercih ederek web sitenizi zirveye çıkartabilirsiniz.

Dünyada tüm internet %30’undan fazlası wordpress.org alt yapısını kullanmaktadır. Geri kalan hiç bir sistem bırakın %30’u %20’lik bir paya bile sahip değildir.

WordPress Temel Olarak Nedir?, Ne İşe Yarar?


Daha önce bir web sitesi tasarlamamış ve kodlama dili bilmeyen kullanıcılara kendi web sitesini kurma imkânı tanıyan WordPress, bir “CMS” içerik yönetim sistemidir.Akıllı telefonların çalışması için iOS veya Android gibi yazılımlara ihtiyaç olması gibi web sitelerinin hazırlanabilmesi için de WordPress gibi yazılımlara ihtiyacımız vardır.


WordPress iç bir kodlama bilgisine ihtiyaç duymadan, tıklamalar ile internet sitesi kurmanıza ve yönetmenize olanak sağlayan hazır kodlanmış bir yazılımdır. Tamamen ücretsizdir (wordpress.org) ve açık kaynak kodludur.


Sitemi Oluşturdum Peki Nasıl sitemi Açacağım?
WordPress Hosting hizmetimiz WordPress’e uygun olarak optimize edilmiş web hosting hizmetimizdir. Birçok projenizi Ekonomik WordPress Hosting paketlerimizi tercih ederek web sitenizi zirveye çıkartabilirsiniz.

WordPress’le Ne Tür Siteler Yapılabilir?


İlk zamanlarda daha çok blog oluşturmak için kullanılan WordPress, çekirdek kodundaki değişiklikler ile geniş eklenti ve tema ekosistemi sayesinde her türlü web sitesini oluşturabileceğiniz bir platforma evrilmiştir.

Günümüzde WordPress ile oluşturulabilecek sitelerin türleri aşağıdakilerden çok daha fazlasıdır:

 • Bloglar
 • Kurumsal web siteleri
 • Online satış siteleri
 • Haber Portalı
 • Online kurs siteleri
 • Forumlar
 • Sosyal ağlar
 • Portfolyo – CV siteleri
 • Chat odaları
 • Vikisöz gibi bilgi tabanları
 • Galeriler
 • Online dergi siteleri
 • İş bulma siteleri
 • YouTube gibi medya siteleri
 • Üyelik gerektiren siteler
 • Online rezervasyon gerektiren siteler
 • Quora gibi soru-cevap siteleri
 • Bağış toplamak için kar amacı gütmeyen web siteleri
 • Açık artırma ve kupon siteler

WordPress Kullanan Ünlü Web Siteleri Popüler Markalar


WordPress tama kullanan oldukça fazla Web site bulunmakta. Aralarında Beyaz Saray, Microsoft, Toyota, Nginx gibi popüler sitelerin bulunduğu kar amacı gütmeyen kuruluşlardan, şirketlere, işletmelerden, haber ve dergi sitelerine, e-Ticaret sitelerinden, sporcu ve müzisyenlere ait web sitelerine kadar milyonlarca web sitesi WordPress kullanmaktadır.

 • Beyoncé
 • Linkedln
 • BlackBerry
 • Filickr
 • cPanel
 • Beyaz Saray
 • The Sun
 • Toyota
 • Sony music
 • Vogue
 • Plesk
 • Microsoft Studios

Neden WordPress Kullanmasılısınız?


Yoğun ilgi gören WordPress oldukça fazla tercih edilmekte, peki WordPress’İn avantajları neler? Nen WordPress kullanmalısınız? Gelin bu sorularını sizler için cevaplayalım.

Ücretsiz WordPress
WordPress ücretsiz bir yazılımdır. Gereksinimlerinize göre kurmak, kullanmak, indirmek ve değiştirmekte tamamen özgürsünüz. İçerik yönetim sistemlerinin bazıları, ücretlidir. Yani hosting ve domain için zaten ödeme yaparsınız ancak ücretli CMS’lerin yazılımı için de ödeme yaparsınız. WordPress ile site oluşturduğunuzda yazılımını kullandığınız için ayrıca ödeme yapmanıza gerek yoktur.
Yalnızca Hosyonel üzerinden domain ve hosting satın alarak WordPress kullanmaya başlayabilirsiniz.

Oldukça Kolay Kullanımla WordPress
Oldukça güçlü bir platforma sahip olan WordPress, yeni başlayanlar için kullanımını oldukça basitleştirmiştir. Kenar çubuğunda yer alan farklı menü içeriklerine sahip bir pano listelenir. Bu sayede kolay bir şekilde sayfalar oluşturabilir, tasarımınızı özelleştirebilir, çeşitli gezinme menüleri ekleyebilir ve istediğiniz birçok şeyi basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Kaynaklı WordPress
WordPress, açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir, yani herkes WordPress yazılımını ücretsiz olarak kullanabilir ve değiştirebilir.
Dünya çapında binlerce gönüllü tarafından inşa edilen bir topluluk projesi olduğundan herkes büyümesine yardımcı olabilir. Ve sİzlere de gönüllü olarak dilediğiniz projede en büyük yardımcınız olacaktır.
WordPress ile sitenizin ve içeriğinizin sahibi tam olarak siz olursunuz, farklı bir firma üzerinde bulunan Hosting hizmetinizi dilediğiniz zaman Hostyonel.com’a taşıyarak profesyonel paketlerimizde sizde sitenizi yükselişe geçirebilirsiniz.

SEO Dostu WordPress
Dünyanın en iyi web sitesine sahip olsanız da, siteniz organik trafik veya ziyaretçi çekmiyorsa başarılı olması pek muhtemel değildir. Neyse ki, WordPress, arama motoru trafiğini dikkate alarak oluşturulmuştur. Bununla birlikte, WordPress siteleri Google gibi arama motorlarında diğerlerinden daha üst sıralarda yer alma eğilimindedir. Web sitenizin daha fazla trafik alacak şekilde optimize etmek istiyorsanız, WordPress SEO eklentisi kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Binlerce WordPress Eklentileri
50.000’i aşan ücretsiz WordPress eklentisini WordPress kontrol panelinden arayabilir veya WordPress eklenti kütüphanesine göz atabilirsiniz.Eklentiler; web sitenize işlevsellik katan yardımcılardır. Eklentiler sayesinde sitenizi online satış sitesine dönüştürebilir ya da sitenize sosyal ağ, forum, iletişim formu ekleyebilirsiniz.
SEO, yedeklemeler, hız, güvenlik, bozuk bağlantılar ve spam gibi sitenizle ilgili pek çok şeyi eklentileri kullanılarak yönetebilirsiniz.
Tema ve eklentiler için premium seçenekler de mevcuttur. Daha fazla işlevsel özelliğe sahip olduğu, iyi kodlandığı, sık güncellendiği ve destek alabilme avantajı nedeniyle, ücretli versiyonları da oldukça popülerdir.

En Güncel WordPress
Her yeni WordPress sürümü yayınlandığında WordPress tarafından bilgilendirilirsiniz ve güncelleme işlemini bir dakikadan daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Kurulum Kolaylığı
WordPress ile kendi kendinize web sitesi veya blog oluşturmak için birkaç tıklamadan fazlası gerekmez. Hostyonel.com’dan WordPress hosting paketi satın alma işlemi sonrasında müşteri panelini kullanarak WordPress’i çok kısa sürede kurabilirsiniz.

Birçok WordPress Teması Sizinle
Temalar bir sitenin temelini oluşturur, site sahiplerine sadece renk değişiklikleri, logo ekleme gibi yük olmayacak tasarım çalışmaları kalır. Ayrıca, bazı temaların kendi özelleştirme modülleri ya da sürükle-bırak editörü bulunur.
Temalar; web sitenizin görünümünü değiştiren tasarımlardır. 5.000’den fazla ücretsiz WordPress teması sayesinde sitenize dilediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz.

WordPress’te temalar, renkler, yazı tiplemeleri, widget’lar, menüler ve logolara dair tüm özelleştirmeleri Görünüm sekmesinden Özelleştir’e tıklayarak yapabilirsiniz.

Gönüllü Topluluğu
WordPress hakkındaki sorularınızın yanıtlanması için internet üzerinde WordPress’in farklı yönlerini vurgulayan bloglar, forumlar, online kurslar, seminerler ve e-kitaplar gibi inanılmaz sayıda kaynağa erişebilirsiniz.


Ayrıca özel destek için WordPress’in resmi müşteri desteğini ücretli olarak kullanabilirsiniz.

Hostyonel.com ’un SSD Storage altyapısına sahip WordPress Hosting paketleri yüksek uptime oranı ile en yüksek performansı sağlayacak şekilde özel olarak yapılandırılmıştır. WordPress Site Barındırma işlemleriniz için Ekonomik WordPress Hosting paketlerimizi tercih ederek web sitenizi zirveye çıkartabilir ve WordPress Hosting Satın Al butonuna tıklayarak tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir